מהי ספינה ביפידה ואיך אפשר למנוע את התופעה?

ספינה ביפידה (שדרה שסועה) הינו מצב מולד המשפיע על התפתחות עמוד השדרה במהלך התפתחות העובר כאשר הצינור העצבי, היוצר את המוח וחוט השדרה, אינו מצליח להיסגר לחלוטין. במצבה החמור, התופעה יכולה לגרום לבעיות ניקוז בנוזל עמוד השדרה, עד כדי בליטה פיזית בעמוד השדרה ובכיסוי המגן שלו, וכן לבעיות נוירולוגיות כמו שיתוק או חולשה בגפיים התחתונות. סיבוכים נוירולוגיים נוספים של סיפינה ביפידה יכולים להיות תפקוד לקוי של שלפוחית השתן והמעיים, הידרוצפלוס (הצטברות יתר של נוזל מוחי במוח) וכן בעיות פסיכולוגיות ונפשיות כמו בעיות תקשורת וליקויי למידה הדורשים טיפול לכל החיים. חשוב להבין שתופעת השדרה השסועה (ספינה ביפידה) איננה מסתכמת במום חיצוני חמור ככל שיהיה.


אחת מפריצות הדרך המשמעותיות ביותר למניעת ספינה ביפידה היא שימוש מושכל בתוספי חומצה פולית במהלך ההיריון. חומצה פולית – ויטמין B החיוני לחלוקת תאים תקינה ולהתפתחות צינור העצבים – הוכחה ככלי רב עוצמה במניעת מומים בתעלה העצבית כולל שדרה שסועה. הקהילה הרפואית ממליצה כעת בחום לנשים בגיל הפוריות ליטול תוספי חומצה פולית לפני ההתעברות ובמהלך ההיריון המוקדם. הצעד הפשוט אך בעל ההשפעה הזה סייע בהפחתת שכיחות תופעת הספינה ביפידה ומומים אחרים בצינור העצבי. במקביל, ההתקדמות בתחום ההקרנה והדיאגנוסטיקה לפני הלידה חוללה מהפכה של ממש בתחום. טכניקות הדמיה מתקדמות כגון אולטרסאונד ובדיקות סרום אלפא-פטופרוטאין (AFP) מאפשרות זיהוי מוקדם של מומים עובריים, ומאפשרות להורים ולאנשי מקצוע בתחום הבריאות לנקוט בפעולות בזמן, ולמנוע לחלוטין את תופעת הספינה ביפידה וההשלכות שלה.


לסיכום, כיום ניתן לזהות מראש, להפחית את חומרת המצב או לטפל בסיבוכים הקשורים בספינה ביפידה עוד לפני הלידה, וברוב המקרים אף למנוע אותה לחלוטין. ניתוח עוברי, המבוצע בזמן שהתינוק עדיין ברחם, מאפשר אף למתן את השפעת המצב בעמוד השדרה המתפתח והמבנים הקשורים אליו. גישה חדשנית זו מדגישה את המחויבות של הרפואה המודרנית לספק את התוצאות הטובות ביותר האפשריות הן עבור הילד והן עבור משפחתו. יתרה מזאת, הגברת המודעות הציבורית לספינה ביפידה והסכנות שלה, וכן לחשיבות הטיפול הטרום לידתי ותפקידה הקריטי של תוספת חומצה פולית הינה מכרעת במניעת התופעה. על הרופא לעדכן אותך בזמן על מומים אפשריים בהתפתחות עמוד שדרה של העובר, ליידע אותך מראש מעל חשיבות נטילת חומצה פולית בזמן ההיריון, ולעשות כל שביכולתו כדי למנוע שהתינוק שלך יסבול מתופעה חמורה כמו ספינה ביפידה.

אולי יעניין אותך גם

תהליך התביעה

אז מה בעצם קורה בתהליך הגשת תביעה על רשלנות רפואית, ומה תפקידכם ההורים? פירטנו לכם כאן הצעדים והצמתים העיקריים שתפגשו איתנו בדרך. שיחת ייעוץ –

המשך קריאה >
תביעת רשלנות אולטרסאונד

תביעת רשלנות אולטרסאונד

תביעת רשלנות אולטרסאונד תביעת רשלנות אולטרסאונד רלוונטית כאשר אנשי המקצוע הרפואיים התעלמו או אבחנו באופן שגוי את ממצאי הבדיקה במהלך ההיריון. כמו כן, כאשר מדובר

המשך קריאה >
התחלה שיחה
בואו נדבר
שלום, איך אנחנו יכולים לעזור?
דילוג לתוכן