רשלנות בלידה

רשלנות בלידה כוללת מגוון ליקויים בזמן הלידה ובחדר הלידה, אשר היו יכולים להימנע לו הצוות הרפואי היה פועל כהלכה. ליקויים אלו, בסיטואציה כל כך קריטית ועדינה, עלולים לגרום לפגיעות חמורות הן בילוד והן באם, החל מעיכוב התפתחותי, דרך שיתוק מוחין וכלה במוות. רשלנות בלידה יכולה לקרות כתוצאה מציוד לא תקין, חוסר הימצאותו של ציוד נחוץ (למשל ערכת החייאה), צוות מקצועי לא מיומן, למשל בניתוחים מסובכים או דחופים כמו ניתוח קיסרי, לידת פג, או חוסר התחשבות במצבה הבריאותי של האם או התינוק. היכולת להגיב במהירות ובמקצועיות לסימני מצוקה, של האם או של היילוד, הינה ההבדל בין לידת תינוק בריא לבין סבל של שנים. כאשר הבחנתן בסימנים מעידים (גם בדיעבד), הושארתן זמן רב ללא השגחה למרות שברור שישנה בעיה, יש סיכוי שמדובר ברשלנות בלידה.

רשלנות בלידה
רשלנות בלידה

אחד הסיבוכים החמורים במהלך הלידה הינו תשניק בלידה (תשניק סב לידתי). מדובר במצב מסוכן, שבו העובר אינו מקבל מספיק חמצן במהלך הלידה. במידה והבעיה לא מזוהה בזמן ולא מטופלת במהירות, המחסור בחמצן עלול לגרום לעובר לנזק מוחי בלתי הפיך, עד כדי שיתוק מוחין חמור ושיתוק מלא בארבע הגפיים. פגיעה במערכות נוספות תופיע כבר אחרי שלושה ימים מהלידה. לתשניק בלידה ישנם כמה סימנים מעידים – פרכוסים לאחר הלידה, הכרה מעורפלת של התינוק, ציון אפגר נמוך מאוד, ניטור פתולוגי של דופק העובר, רמת חומציות גבוהה בדם שנלקח מחבל הטבור, ועוד. תפקידו של הצוות הרפואי הינו לשים לב לנורות האזהרה, הן על ידי בדיקת מצבו של העובר והן על ידי המכשור הרפואי, ולהעניק את הטיפול הדחוף הדרוש על מנת למנוע את הסכנות הנובעות ממצב של תשניק בלידה.

שיתוק מוחין לאחר לידה (Cerebral Palsy, CP) הוא מצב נוירולוגי שמקבל ביטוי לעיתים קרובות בגילאים המוקדמים, ולעתים כבר אחרי ימים ספורים. מצב זה מאופיין במגוון של קשיים מוטוריים ובעיות קואורדינציה הנגרמים על ידי נזק או חריגות במוח המתפתח של התינוק, כמו שליטה על השרירים, התנועה והיציבה וכן בעיות תקשורת. במקרים חמורים שיתוק מוחין (CP) יכול להוביל אף למוות. שיתוק מוחין לאחר לידה יכול לנבוע מגורמים שונים, בעיקר במהלך לידה בסיכון, כמו מחסור בחמצן במהלך הלידה (תשניק סב לידתי), זיהום חמור במהלך הלידה או מיד לאחריה (למשל, חדר פגיה לא סטרילי), חבלה מוחית או הפסקת נשימה ממושכת. מכיוון שפגים הם היילודים הפגיעים ביותר שעלולים לסבול משיתוק מוחין לאחר לידה (CP), ישנה חשיבות רבה להימצאותו של ציוד מתאים וצוות רפואי מיומן.

אולי יעניין אותך גם

תביעת רשלנות אולטרסאונד

תביעת רשלנות אולטרסאונד

תביעת רשלנות אולטרסאונד תביעת רשלנות אולטרסאונד רלוונטית כאשר אנשי המקצוע הרפואיים התעלמו או אבחנו באופן שגוי את ממצאי הבדיקה במהלך ההיריון. כמו כן, כאשר מדובר

המשך קריאה >
התחלה שיחה
בואו נדבר
שלום, איך אנחנו יכולים לעזור?
דילוג לתוכן