על אמינות חוות הדעת המקצועיות

לאחרונה שודרה בחדשות 13 סדרת תחקירים אודות רשלנות רפואית. בעינינו, חשוב מאוד שנושא זה עולה שוב לכותרות ובבמה מרכזית.
עד לפני כמה שנים המודעות לרשלנות רפואית, לא כל שכן רשלנות רפואית בילדים, היתה לוקה בחסר. כיום, אודות לעשרות מקרים שסוקרו בשנים האחרונות בתקשורת (ע"ע מחדל המבחנות באסותא), המצב אכן טוב יותר, הן מבחינת המודעות הציבורית, והן מהבחינות המשפטית והמקצועית. אבל עדיין יש הרבה עבודה לעשות, בעיקר בכל מה שקשור למודעות אצל ההורים והמשפחות.
במסגרת התחקירים, עלתה תופעה לא פחות ממקוממת – תופעת "מאחורי הקלעים", שבה מומחים רפואיים מטעם ההגנה (המוסדות הרפואיים וחברות הביטוח), משנים את חוות דעתם המקצועית בהתאם לצרכים הרלוונטיים המשפטיים. באחת הדוגמאות הוצגה חוות דעת שהוגשה לצוות ההגנה מטעם המומחה שיש להגיע להסדר עם התובעת, כי אי אפשר להגן על התיק בבית המשפט. אך חוות הדעת שהוגשה לבית המשפט על ידי אותו מומחה היתה שונה לחלוטין, והצהירה כי לא נפל פגם בהתנהלות הצוות הרפואי.
לפני כשנה נערך דיון מיוחד בוועדת הבריאות בכנסת בנושא רשלנות רפואית, שם נאמר כי יש לבחון צעדים להעברת הוועדה הבודקת מקרים של רשלנות רפואית ממשרד הבריאות למשרד המשפטים, וזאת לאחר עדויות רבות של משפחות ומטופלים שחוו רשלנות רפואית המדווחים על תחושות של טיוח וציפוף שורות בתהליכי הבדיקה. לצערנו, התחקיר של חדשות 13 הוכיח זאת שוב, והציף את העובדה שהתופעה הזו קיימת הלכה למעשה, ועושה עוול עצום למשפחות שניזוקו.
חוות דעת מקצועית בלתי תלויה, ושיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם, הם קריטיים בתביעות רשלנות רפואית. נקודת מבטם המקצועית הרפואית והניסיון הרלוונטי שלהם – הם המפתח להבנה מה אכן אירע באותן נקודות זמן קריטיות, או מה היה יכול להימנע.
לשמחתנו, מומחים כאלו – שעימם אנו עובדים שנים רבות ביחד – חולקים איתנו את הרצון לעזור למשפחות ולילדים שחייהם נהרסו על לא עוול בכפם. רופאים ברמה זו מאמינים שישנה חשיבות בלתי מבוטלת בהעלאת המודעות לתחום הרשלנות הרפואית בילדים בארץ, אשר בסופו של דבר מביאה להעלאת הרף המקצועי וקבלת אחריות אישית של הרופאים למתן הטיפול הרפואי בטוב ביותר.
זה תמיד משמח לדעת שהתברכנו בצוות מומחים מהשורה הראשונה, שנלחם לצידנו ולצד המשפחות והילדים, מול המוסדות הרפואיים הגדולים ביותר וחברות הביטוח עם סוללות עורכי הדין שלהן.

אולי יעניין אותך גם

החמצת מומים גנטיים

החמצת מומים גנטיים

רשלנות רפואית כתוצאה מהחמצת מומים רשלנות רפואית הנובעת מאי זיהוי מומים מולדים במהלך ההיריון מדגישה את האחריות של גורמי המקצוע בשמירה על בריאות האם והעובר.

המשך קריאה >
התחלה שיחה
בואו נדבר
שלום, איך אנחנו יכולים לעזור?
דילוג לתוכן