מתי סיבוך בהריון או בלידה הוא תוצאה של רשלנות רפואית

קודם כל חשוב להבין כי החוק לא מעניק הגדרה ברורה לגבי רשלנות רפואית בכלל, ורשלנות רפואית בהריון ובלידה בפרט. עם זאת, ישנם פרמטרים שונים בנוגע לטיפול במהלך ההריון והלידה, המגדירים פחות או יותר מהי "רמה סבירה" של ההליך הרפואי בתקופה הרלוונטית. באמצעות פרמטרים אלו – בשילוב נזק מוכח ליילוד ו/או לאם – ניתן לבדוק האם בוצעה סטיה כלשהי במהלך הטיפול.
מהי אם כן "רמה סבירה" של ההליך הרפואי?
הפרמטרים המצביעים על רמת הטיפול של הצוות הרפואי משתנים ומתעדכנים ככל שמצטבר ידע וניסיון בתחום, אם בפן המקצועי-רפואי ואם בפן המשפטי. כלומר, ישנה חשיבות רבה לתביעות בתחום הרשלנות רפואית – מעבר לפיצוי הכלכלי כמובן – בכל מה שקשור להעלאת הרף המקצועי-רפואי, וזאת על מנת שמקרים דומים לא יישנו, וכדי לייצר תקדימים משפטיים שיעדכנו בתורם את הפרמטרים המגדירים מהי "רמה סבירה" של טיפול.
רמה סבירה אם כך נמדדת ממקרי עבר, מנהלים והנחיות מעודכנים של משרד הבריאות ואיגודים רפואיים, ממידע המפורסם במאמרים וספרות מקצועית רלוונטית, וכמובן מחוות דעת של מומחים בתחום.
ומתי יכולה להיווצר סטיה בהליך הרפואי?
כאמור, סטיה מהרמה הסבירה בהליך הרפואי במהלך ההריון או הלידה מוגדרת כרשלנות רפואית כאשר המחדלים גרמו נזק לעובר או לאם. מקרים כאלו יכולים לקרות בתקופת ההריון, כאשר מצבה הרפואי של האם לא אובחן כראוי למשל (תוצאות בדיקות רלוונטיות, מחלות / נטילת תרופות, הריונות בעיתיים בעבר, סיבוכים רפואיים וכו'), כאשר לא יידעו את האם על בדיקות חשובות שעליה לבצע (למשל, אם מדובר בהפריה חוץ גופית או שיש חשד לבעיות גנטיות תורשתיות), לא קיבלה את ההנחיות המתאימות (כמו הימנעות מעישון, תזונה מתאימה, נטילת חומצה פולית וכו'), וכן בזמן הלידה – למשל, בחירה לא נכונה של של סוג הלידה בהתאם לנסיבות (ניתוח קיסרי לדוג'), נסיון הצוות הרפואי הנוכח בעת הלידה בהתאם למידת הסיכון שבה, טיפול הולם ומהיר בסיבוכים בעת הלידה כמו סימני מצוקה של העובר, ועוד.
לסיכום, על מנת להוכיח שאכן בוצעה רשלנות רפואית עלינו לקחת בחשבון שלושה מרכיבים עיקריים – מהו הנזק שנגרם לעובר / היילוד / היולדת, מהו הטיפול שהם זכו לו – במהלך ההריון ובזמן הלידה, ומהי הנורמה ("הרמה הסבירה") המעודכנת במצבים כאלו, ולייצר קשר נסיבתי בין השלושה.

אולי יעניין אותך גם

החמצת מומים גנטיים

החמצת מומים גנטיים

רשלנות רפואית כתוצאה מהחמצת מומים רשלנות רפואית הנובעת מאי זיהוי מומים מולדים במהלך ההיריון מדגישה את האחריות של גורמי המקצוע בשמירה על בריאות האם והעובר.

המשך קריאה >
שיתוק מוחין לאחר לידה

שיתוק מוחין לאחר לידה

שיתוק מוחין (CP) לאחר לידה שיתוק מוחין לאחר לידה (Cerebral Palsy, CP) הוא מצב נוירולוגי שמקבל ביטוי לעיתים קרובות בגילאים המוקדמים, ולעתים כבר אחרי ימים

המשך קריאה >
התחלה שיחה
בואו נדבר
שלום, איך אנחנו יכולים לעזור?
דילוג לתוכן